Czym są lęki, jak sobie z nimi radzić i co właściwie oznaczają?Strach jest naturalną odpowiedzią na stres. Pomaga nam przygotować się na najgorsze i daje poczucie bezpieczeństwa. Strach może być również używany jako narzędzie w naszym życiu – może pomóc nam zachować czujność, podejmować środki ostrożności i chronić się. Strach, że poniesiemy porażkę lub że nie będziemy wystarczająco dobrzy, jest jednym z najczęstszych lęków ludzi. Należy pamiętać, że strach jest tylko emocją i nie zawsze oznacza, że stanie się coś złego. Jedynym sposobem na pokonanie tych lęków jest rzucanie im wyzwania poprzez działania, takie jak podejmowanie nowych wyzwań lub praca nad swoimi celami. Im lepiej zrozumiesz, o co chodzi w tych lękach, tym łatwiej będzie ci skutecznie sobie z nimi poradzić.

Lęki kształtują nasze życie, dając nam moc kontrolowania ich

Nasze lęki kształtują nasze życie, dając nam moc kontrolowania ich. Możemy użyć strachu jako narzędzia do motywowania się lub jako narzędzia do samo-sabotażu. Abyśmy mogli przezwyciężyć nasze lęki i odnieść sukces, musimy zrozumieć, jak strach działa w naszych umysłach. Powinniśmy zaakceptować, że boimy się pewnych rzeczy i to jest normalne. Ale to, co nie jest normalne, to sytuacja, w której pozwalamy, aby nasze lęki nas kontrolowały i podejmowały za nas decyzje. Lęk to naturalna emocja, która sprawia, że czujemy się niepewnie co do przyszłości. Może być wywołany przez różne rzeczy, ale najczęstszymi źródłami niepokoju są stres, zmartwienie i strach. 4 główne rodzaje lęku to:

  • Niepokój związany z niemożnością sprostania życiowym wymaganiom

  • Niepokój o to, co myślą inni

  • Niepokój o niepewność życia

  • Niepokój o śmierć lub umieranie

Jakie są najlepsze strategie przezwyciężania natrętnych lęków?

Intruzywny lęk to przytłaczający i uporczywy lęk, który może mieć charakter fizyczny, społeczny lub emocjonalny. Chociaż natrętny lęk może być trudny do przezwyciężenia, istnieją pewne sposoby na złagodzenie objawów i zmniejszenie ich nasilenia. Obejmują one ćwiczenia oddechowe, opracowanie planu działania na wypadek niepokoju i rozmowę z kimś, kto rozumie sytuację. Kiedy jesteś niespokojny, możesz użyć medytacji, aby przezwyciężyć niepokój. Pomaga wyciszyć umysł i zmniejszyć stres. Niektóre z popularnych technik medytacyjnych to:

  • Oddychanie: jednym z najbardziej podstawowych i najłatwiejszych sposobów na uspokojenie się jest skupienie się na oddychaniu. Można to zrobić poprzez głębokie oddychanie lub uspokajającą technikę wizualizacji, taką jak wyobrażanie sobie siebie w bezpiecznym miejscu, w którym czujesz się komfortowo.

  • Medytacja kochającej dobroci: Ta technika jest również nazywana medytacją metty i skupia się na wysyłaniu miłości i współczucia innym. Mówi się, że ta technika od setek lat pomaga ludziom z zaburzeniami lękowymi i depresją.

  • Wizualizacja kochającej życzliwości: Ta technika polega na skupieniu się na jednej osobie naraz, próbując wizualizować ją w pełen miłości sposób, wysyłając jej miłość.