Ile kosztuje polisa OC/AC i z czego wynika jej cena?Polisa OC dla kierowców to dokument wymagany na polskich drogach – jest on sprawdzany podczas każdej kontroli drogowej, a jego brak grozi wysokimi mandatami. Jak w praktyce działa polisa OC? Czy jest ona droga? W jakim miejscu kupić można polisę obowiązkową?

Co warto wiedzieć o polisie OC?

Obowiązkowa polisa OC chroni pozostałych użytkowników drogi. Jeśli kolizja nastąpiła w wyniku działania posiadacza polisy, to właśnie ubezpieczyciel pokryje podstawowe straty. Brak ważnej polisy sprawia, że wszelkie koszty będziemy musieli opłacić z własnego portfela. Ubezpieczenie OC to polisa ważna rok – warto zapisać sobie, kiedy będzie zbliżał się koniec jej ważności i zakupić nową, by zachowana została ciągłość ubezpieczenia. W ten sposób nie musimy martwić się o kary finansowe.

Jakie są koszty zakupu polisy OC?

Dla wielu zaskakujący jest fakt, że ubezpieczenie OC/AC nie ma stałej ceny. Wysokość składki obliczana jest na podstawie wielu zmiennych, w tym wieku posiadacza pojazdu, jego doświadczenia w prowadzeniu samochodu liczonego w latach. Ważna jest również marka i wiek samochodu, pojemność silnika oraz nagromadzone zniżki, które naliczane są wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. W przypadku młodych kierowców, składka polisy może być wysoka.

Ubezpieczenie kupione przez Internet

Nie musimy osobiście zjawiać się w biurze ubezpieczyciela, by zakupić polisę OC. Kalkulator OC/AC pozwoli na wyszukiwanie najlepszych ofert dla nas, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to przydatne narzędzie, które pozwoli na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Jak działa kalkulator? Aby mógł on znaleźć najlepsze oferty, konieczne jest wpisanie w rubryki dwóch informacji: daty urodzenia posiadacza pojazdu oraz numerów tablicy rejestracyjnej. Pozostałe dane system pobiera z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.