Czy wiesz jak utrzymać opony w dobrym stanie przez cały sezon?Kiedy Twój samochód jest nowy i lśniący, prawdopodobnie nie poświęcasz wiele uwagi jego oponom. Jednak gdy nadchodzi zima, opony stają się ważnym elementem samochodu, którym jeździsz. W końcu nawet jeśli Twój samochód ma najwyższej klasy układ hamulcowy i świetną technologię kontroli trakcji, to bez dobrych opon daleko nie zajedzie. Jeśli coś pójdzie nie tak z oponami, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji na drodze. Na przykład, złe opony mogą spowodować: Na szczęście dbanie o koła samochodu nie musi być trudnym zadaniem. Utrzymanie ich w dobrym stanie jest dość proste, o ile wiesz, co robisz. Oto cztery wskazówki, jak utrzymać opony samochodu w dobrym stanie:

Należy korzystać z okresowych przeglądów opon

Opony są jednym z najbardziej krytycznych elementów Twojego samochodu. Mają wpływ na przyspieszenie, hamowanie, prowadzenie i zużycie paliwa. Nawet jeśli zazwyczaj nie jeździsz szybko lub nie wybierasz się na długie wycieczki, konserwacja samochodu jest niezbędna, aby utrzymać samochód w dobrym stanie i przedłużyć jego żywotność. Dbałość o konserwację opon jest również niezbędna, aby w każdej chwili zapobiec ich rozerwaniu, co mogłoby narazić nas lub innych na niebezpieczeństwo. Większość awarii opon jest wynikiem niewystarczającego ciśnienia w oponach lub złej konserwacji, a nie złej produkcji. Jeśli chcesz zadbać o konserwację opon, aby Twój samochód służył dłużej, czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Użyj pianki do czyszczenia opon

Jednym ze sposobów dbania o swoje opony jest ich czyszczenie. Brud może sprawić, że opony będą wyglądać brzydko, ale może też im zaszkodzić, zatykając rowki i dostając się między gumę a drogę. Okresowe czyszczenie rowków w oponach może pomóc w utrzymaniu brudu i zanieczyszczeń na zewnątrz. Można do tego celu użyć domowego środka czyszczącego lub komercyjnego środka do czyszczenia opon. Należy uważać, aby nie dostał się on do wnętrza opony; jeśli tak się stanie, trzeba będzie zabrać ją do mechanika, aby go usunąć.

Do czyszczenia opon można również użyć gumowej szorowarki do opon. Ma ona miękkie, ścierne włosie, które może oczyścić opony, a jednocześnie jest delikatne dla gumy. Do czyszczenia opon można również użyć szczotki do opon z gąbką. Może ona usunąć brud i zanieczyszczenia z powierzchni opon.

Nie zapomnij o gumowym środku uszczelniającym

Innym sposobem, w jaki możesz zadbać o swoje opony, jest użycie gumowego uszczelniacza do ich ochrony. Ten uszczelniacz może pomóc utrzymać brud z dala od rowków i zapobiec korozji. Może również wydłużyć żywotność opon, ponieważ zapobiega pękaniu - jednej z głównych przyczyn awarii opon. Uszczelniacz można nakładać na opony za pomocą pędzla lub sprayu. Warto to robić co jakiś czas, zwłaszcza w rejonach, gdzie zimą na drogach pojawia się sól i żwir.

Można również uzyskać uszczelniacz, który chroni ściany boczne opony, co jest szczególnie ważne, jeśli masz sportowy samochód z oponami o niskim profilu. Takie opony są bardziej narażone na zarysowania i uszkodzenia ścian bocznych. Uszczelniacz może pomóc zapobiec tym uszkodzeniom i przedłużyć żywotność opon.