Wydajność nasion zbóż w różnych systemach uprawowych

Wydajność nasion zbóż w dużym stopniu zależy od systemu uprawy. Współczesne rolnictwo stosuje różne technologie, takie jak uprawa konwencjonalna, bezorkowa czy ekologiczna. Każda z tych metod zakłada odmienne podejście do takich parametrów jak uprawa gleby, nawożenie czy stosowanie środków ochrony roślin. W zależności od stosowanych metod agrotechnicznych, można zaobserwować różnice w plonowaniu nasion zbóż.

Wpływ uprawy konwencjonalnej na plony

Tradycyjny system uprawowy zakłada przygotowanie podłoża pod uprawę przez orkę, następnie bronowanie. Obecnie coraz częściej stosuje się modyfikację tej metody polegającą na odstąpienie od orki. Ma to korzystny wpływ na kondycję gleby, jednocześnie nie wywierając wpływu na uzyskane plony. Przedsiewnie stosuje się również nawozy, które uzupełniają zawartość substancji odżywczych w podłożu. Kolejnym etapem jest siew. W tym systemie ważną rolę odgrywają zabiegi z użyciem środków ochrony roślin oraz systematyczne nawożenie. Konwencjonalny system uprawy zakłada przeprowadzenie wielu zabiegów, co wiąże się ze znacznym nakładem pracy. Jednakże jest to system, który umożliwia osiągnięcie pełnego potencjału plonotwórczego nasion zbóż. Plony zbierane w takich uprawach są największe i cechują się doskonałą jakością.

Plonowanie zbóż w uprawach ekologicznych

Uprawa ekologiczna zakłada stosowanie praktyk, które jak najmniej ingerują w środowisko oraz stosowanie naturalnych środków. W tym systemie nie stosuje się chemicznych nawozów i pestycydów. Podstawą nawożenia są substancje organiczne, takie jak kompost czy obornik. Zaś w ochronie upraw dopuszczone są metody mechaniczne oraz nieliczne środki biologiczne. Uprawy ekologiczne pozbawione są zatem ochrony, co sprawia, że stają się one bardziej narażone na choroby. Zaś w wypadku zachorowania, w wielu wypadkach niemożliwe jest zwalczanie chorób. Sprawia to, że zabiegi pielęgnacyjne są bardzo pracochłonne. Jednocześnie wydajność nasion uprawianych w ten sposób jest stosunkowo niska.

Wpływ płodozmianu na wydajność nasion

Płodozmian czyli zmianowanie upraw na danym polu jest jedną z metod na zwiększenie plonowania. Wykorzystuje on zależności między gatunkami uprawianych roślin, które umożliwiają maksymalizację potencjału glebowego. Różnorodność roślin uprawnych umożliwia przerwanie cykli rozwojowych wielu szkodników, a także ogranicza rozprzestrzenianie się chorób. Prawidłowy płodozmian pozwala na zwiększenie wydajności nasion zbóż. Przeciwieństwem płodozmianu jest monokultura - ciągła uprawa tej samej rośliny na danym polu. Prowadzi to do zubożenia gleby, a także stwarza sprzyjające warunki do rozwoju chorób i szkodników, co przekłada się na mniejsze plony. Szacuje się, że wieloletnia uprawa zbóż po sobie może skutkować spadkiem plonów nawet o 25%. Zatem nasiona uprawiane w monokulturze mają znacznie gorszą wydajność.

System uprawy i zmianowanie upraw mają duży wpływ na wydajność nasion zbóż. Technika uprawy ziemi i jej prawidłowe nawożenie umożliwiają zwiększenie ilości substancji odżywczych dostępnych dla roślin. Skuteczne ograniczenie presji ze strony chwastów, chorób i szkodników stwarza warunki do zdrowego wzrostu. Z kolei prowadzenie płodozmianu ogranicza erozję gleby, dzięki czemu możliwe jest lepsze wykorzystanie nawozów. Ponadto, przerwanie cyklu rozwojowego szkodników i chorób sprawiają, że nasiona zbóż mogą w pełni wykorzystać potencjał genetyczny odmiany.