Dlaczego dzieci tak bardzo lubią gumę do żucia: Uzasadnienie psychologiczneJeśli jeszcze o tym nie wiesz, dzieci uwielbiają gumę do żucia. Zadają sobie wiele trudu, aby dostać ją w swoje ręce, a nawet podkradają ją, gdy tylko mogą. Istnieje kilka powodów, dla których dzieci tak bardzo lubią żuć gumę, a psychologiczne wyjaśnienie tego zachowania jest całkiem interesujące. Dzieci często żują gumę, ale nie jest to byle jaka guma. Preferują raczej gumy bez cukru, zawierające sztuczne substancje słodzące, takie jak ksylitol lub sorbitol. Powodem, dla którego dzieci uwielbiają żuć gumę, jest uwalnianie się dopaminy w mózgu, gdy to robią. Te substancje chemiczne sprawiają, że czują się szczęśliwe i są nagrodą za podjęcie działań, które pomogły im ponownie dostarczyć więcej tych substancji do mózgu.

Dopamina jest powodem, dla którego dzieci tak bardzo lubią żuć gumę

Dopamina to neuroprzekaźnik, który jest związany z ruchem, uczuciem motywacji, nagrody i przyjemności. Wiąże się również z uczuciem skupienia i uwagi. Dopamina jest substancją chemiczną, której poszukujemy, gdy próbujemy uwolnić nasz pełny potencjał. Jest to bardzo ważny neuroprzekaźnik, który odgrywa również istotną rolę w rozwoju dziecka.

  • Wiele dzieci (i dorosłych) żuje gumę, aby zwiększyć poziom dopaminy.

  • Dzieje się tak dlatego, że żucie gumy zwiększa przepływ śliny.

Ślina jest bardzo ważna w jamie ustnej, ponieważ może pomóc w remineralizacji zębów i ochronie przed bakteriami powodującymi ubytki i choroby dziąseł. Ślina zawiera również fluor, który może pomóc w zapobieganiu próchnicy poprzez delikatne wzmocnienie zębów. Podczas gdy żucie gumy zwiększa przepływ śliny, zawiera ona również niewielką ilość cukru. Cukier powoduje wydzielanie hormonu - insuliny. Insulina jest sposobem organizmu na spowolnienie tempa uwalniania się cukru ze spożytego właśnie pokarmu.

W jaki sposób żucie gumy powoduje uwalnianie dopaminy?

Skutkiem ubocznym działania insuliny jest również zapobieganie uwalnianiu dopaminy, które normalnie następuje w wyniku żucia gumy. Jeśli żujesz gumę z cukrem, blokujesz uwalnianie dopaminy i otrzymujesz znacznie mniejszą nagrodę, niż gdybyś żuł gumę bez cukru. Natomiast w przypadku żucia gumy bez cukru nie dochodzi do uwolnienia insuliny. A kiedy dopamina jest uwalniana, powoduje to, że człowiek czuje się szczęśliwy i pełen energii. Dlatego właśnie żucie gumy bez cukru znacznie skuteczniej poprawia nastrój. Ma ona również wiele innych zalet zdrowotnych, takich jak zapobieganie próchnicy zębów i poprawa stanu zdrowia jamy ustnej.