Jak szybko odświeżyć mieszkanie przed świętami dzięki farbom wewnętrznym?Święta to dla wielu osób szczególny czas – pełen ciepła, miłej atmosfery i rodzinnych spotkań. Zapraszanie gości, często dawno niewidzianych i z odległych miejsc, to idealny pretekst, żeby odświeżyć mieszkanie. Nawet mały remont może sprawić, że stare i znudzone wnętrza będą prezentowały się olśniewająco. Jak to zrobić? Przedstawiamy proste i skuteczne sposoby na odświeżenie mieszkania przed świętami.

Jaki zakres prac przyniesie najlepsze efekty?

W świątecznej gorączce trzeba uporać się z wieloma zadaniami. Zakupy, gotowanie, prezenty, a do tego jeszcze przyjmowanie gości. Czasu na remont pozostaje niewiele, szczególnie wtedy, gdy wpadnie się na ten pomysł w połowie grudnia. Nie oznacza to jednak, że nie da się z tym nic zrobić.

Szybkie sposoby na odświeżenie mieszkania:

  • Malowanie ścian
  • Wymiana mebli i elementów dekoracyjnych
  • Zmiana barwy, intensywności i układu oświetlenia
  • Położenie boazerii lub paneli dekoracyjnych
  • Wymiana zużytych blatów na nowe

Zakres prac zawsze trzeba dopasować indywidualnie do możliwości, umiejętności, budżetu i oczekiwań. W odświeżaniu mieszkania najlepsze będą prace, które nie wymagają dużych nakładów wysiłku i pieniędzy, a za to przyniosą szybkie i widoczne efekty. Dobrym pomysłem jest zabawa kolorami, do czego świetnie nadadzą się farby wewnętrzne. Malowanie to prosta czynność, z którą poradzi sobie każdy, a cały remont można zrobić w jeden dzień.

Które pomieszczenia warto wyremontować przed świętami?

Przed świętami warto zadbać szczególnie o dwa pomieszczenia: salon oraz kuchnię. W salonie podejmuje się gości i tam właśnie spędza się najwięcej czasu. Goście zapamiętają przede wszystkim to miejsce – a przynajmniej większość z nich. Odświeżając kuchnię, warto postawić na farby ceramiczne, które cechują się wysoką odpornością na wszelkie kuchenne przygody.

Kuchnia w okresie świątecznym to w wielu domach miejsce odwiedzane najczęściej. Nawet prosta zmiana kolorystyki może znacznie poprawić wrażenia gości oraz gospodarzy. Warto też pomyśleć o świątecznych dekoracjach, takich jak lampki czy miniaturowa choinka. Pozbycie się starej boazerii lub położenie paneli dekoracyjnych sprawi, że kuchnia nabierze nowoczesnego wyglądu.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Nie każdy ma czas i umiejętności, żeby samodzielnie przeprowadzać remont. Decydując się na usługi fachowca, ma się pewność, że zostaną one wykonane profesjonalnie. Trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami, a dla wielu domowych budżetów grudzień jest miesiącem największego wysiłku. Remontując samodzielnie, można zaoszczędzić, a dodatkowo zbliżyć się do członków rodziny przed świętami.

Jeśli do malowania wykorzysta się nowoczesne farby lateksowe, wówczas remont przebiegnie szybko i bez żadnych niespodzianek. Przygotowanie do malowania jest dziecinnie proste – wystarczy odsłonić ściany, użyć taśmy i folii malarskiej do zabezpieczenia mebli oraz odcięcia kolorów i można malować.

Jak dobrać odpowiednie farby?

Podczas wyboru farb liczy się zarówno ich kolor, jak i jakość. Szukając trwałej farby odpornej na ścieranie i mycie, co jest bardzo ważne, gdy ma się dzieci, można użyć farb lateksowych. W pomieszczeniach, w których bardziej liczy się wygląd lub ściany są narażone na uszkodzenia mechaniczne, jak chociażby w przedpokoju, dobrym rozwiązaniem będą farby ceramiczne.

Zmiana kolorystyki w pomieszczeniu może całkowicie odmienić nastrój gości i domowników. Kolory mają wpływ na samopoczucie i nastawienie. Warto też zadbać o dopasowanie kolorów ścian do mebli, dekoracji i przyjętego stylu. Pozwoli to zachować spójność i stworzyć przyjemną atmosferę.