Przewodnik po kupnie mieszkania lub inwestowaniu w nieruchomościCzy wiesz, że inwestowanie w nieruchomości może być świetnym sposobem na zwiększenie swojego majątku? Czynsz od najemców, wraz ze wzrostem wartości nieruchomości, może stanowić zdrowe źródło pasywnego dochodu. Nieruchomości były historycznie doskonałą inwestycją długoterminową; w ciągu ostatnich 100 lat, nieruchomości przyniosły średnio 7% zwrotu. Jednakże, zanim zanurkujesz w głąb, aby zostać właścicielem i skoczysz na pierwsze mieszkanie, które zobaczysz, pomyśl najpierw o swojej sytuacji finansowej. Posiadanie nieruchomości jest ryzykowne, więc ważne jest, abyś zrobił swoje badania i poświęcił trochę czasu na zrozumienie, co to znaczy posiadać nieruchomość przed podjęciem tego skoku. Ten przewodnik dla początkujących poprowadzi Cię przez wszystkie rzeczy nieruchomości jako inwestycji, jego zalety i wady, gdzie zacząć jako inwestor, i więcej.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości, jako inwestycja, były historycznie dość dochodowe. Podczas gdy giełda i inne inwestycje podlegają wahaniom, nieruchomości są bardziej stabilne. Konsekwentnie zyskuje na wartości i zapewnia przewidywalne źródło dochodu - czynsz od najemców. Nieruchomość może być również doskonałym sposobem na stworzenie niezawodnego i przewidywalnego źródła dochodu w latach emerytalnych.

W połączeniu z mocą kredytu hipotecznego, nieruchomość do wynajęcia może być potężnym narzędziem budowania bogactwa. Choć może to brzmieć sprzecznie z intuicją, lewarowanie inwestycji za pomocą kredytu hipotecznego może pomóc w budowaniu bogactwa szybciej niż w przypadku płacenia za nieruchomość gotówką.

Nieruchomość pozwala również inwestować w niepłynne aktywa, co oznacza, że nie można ich łatwo sprzedać. Jest to zarówno zaleta, jak i wada, ponieważ może zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy i zwiększyć kwotę, którą można pożyczyć pod inwestycję.

Rodzaje inwestycji w nieruchomości

Nieruchomości dzieli się na dwie kategorie, mieszkaniowe i komercyjne. Mieszkaniowe obejmują budynki mieszkalne i domy jednorodzinne, podczas gdy komercyjne obejmują wszystko od centrów handlowych do budynków biurowych. Ważne jest również, aby pamiętać, że istnieją różne rodzaje inwestycji w nieruchomości, w tym:

- Nieruchomości mieszkalne: Apartamenty, domy jednorodzinne, dupleksy i inne.

- Nieruchomości komercyjne: Centra handlowe, budynki biurowe, magazyny i inne.

- Grunty: Każdego rodzaju, w tym mieszkalne i komercyjne.

- Obligacje: Zabezpieczone hipoteką na budynku mieszkalnym lub nieruchomości komercyjnej.

- Fundusze typu ETF (Exchange-traded funds): ETF-y mogą zawierać indeks nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych.

- Real estate investment trusts (REITs): Udział w nieruchomości komercyjnej, który może być przedmiotem obrotu na giełdzie.

- Private equity: Polega na zakupie części projektu nieruchomościowego za niewielką kwotę pieniędzy. Często trzeba czekać wiele lat, aby odzyskać swoje pieniądze, ale zyski mogą być wyższe niż zwykle.

- Venture capital: Wiąże się z inwestowaniem w nowy biznes lub technologię, która jest związana z nieruchomościami.